تماس جهت مشاوره :
تمرینات

برنامه تمرینی حجمی عضلات زیر بغل برای بدنسازهای تازه کار

معمولا تمرینات زیر بغل ، بعد از تمرین عضلات سینه در بین ورزشکاران انجام می شود. بیشتر این حرکات هم ، همچنین اجرای حرکات سیم کش از پشت دست باز، سیم کش از جلو دست باز و دست جمع ، سیم کش قایقی و زیر بغل دمبل تک خم بعلاوه پلاور می باشد. اما خوب با توجه به بزرگ بودن عضلات پشت و همچنین سطح بالاتر این تمرینات به شما پیشنهاد میکنیم این برنامه رو در یک روز جداگانه به همراه یک عضله کوچکتر همانند جلو بازو یا شکم اجرا کنید.

بهترین انتخاب برای رشد و توسعه عضلات زیربغل ، در اولویت قرار دادن حرکات مفیدتر برای فشار بیشتر بر روی این عضله سرسخت در رشد می باشد.

ورزشکارانی که میخواهند به صورت حرفه ای به مسیر ورزشی خود ادامه بدهند معمولا یک روز تمرینی کامل را به اجرای حرکات زیربغل می پردازند.

برنامه انفجاری زیربغل:
۱.بارفیکس دست باز :
بارفیکس پادشاه حرکات زیربغل است. از آنجا که حرکت بارفیکس یک حرکت آزاد و متکی به وزن ورزشکار می باشد. تنظیم تکرار های آن در یک برنامه تمرینی کار نسبتا مشکلی است و هر ورزشکار باید بسته به قدرت و وزن خودش ، تعداد آنها را تنظیم کند. معمولا بهترین روزش اجرای ست تا حد ناتوانی صورت می گیرد.

یقیقناً در ابتدا این حرکت بسیار مشکل است و بسیاری در انجام دادن آن ناتوان هستند.اگر توان انجام این حرکت را ندارید آن را از برنامه خود حذف نکنید و برای اجرای آن از یار کمکی یا دستگاه های پیشرفته استفاده کنید

نحوه اجرای حرکت:

دست ها را بیشتر از عرض شانه ها باز کرده و میله بارفیکس را نگه دارید. با دست های کاملا کشیده آویزان شوید. این وضعیت شروع حرکت است.
با استفاده از آرنج و مفصل شانه بدن خود را بالا ببرید. به هیچ عنوان تاب نخورید. تا زمانی که چانه بالاتر از دست ها قرار بگیرد به بالا رفتن ادامه دهید. هنگام انجام این بخش از حرکت عمل بازدم را انجام دهید .
یک ثانیه در وضعیت بالایی حرکت مکث کرده و به آرامی به وضعیت شروع حرکت بازگردید. هنگام پایین آمدن عمل دم را انجام دهید .
حرکت را به تعداد توصیه شده انجام دهید.
۲.زیربغل سیم کش از جلو :
این حرکت روی عضله ی پشتی بزرگ تمرکز کرده و عضله دلتویید قدامی و قسمت مرکزی عضله ی ذوزنقه ای را به عنوان عضلات ثانویه به فعالیت وا می دارد. عضلات ساعد و دوسر بازو نیز به عنوان عضلات کمکی در این حرکت دخالت می کنند.

حتما بخوانید  ۵ فایده‌ی تمرینات هوازی در بدنسازی

وضعیت قرار گرفتن دست ها در اجرای این حرکت از اهمیت بالایی برخوردار است: هرچقدر فاصله ی دو دست عریض تر باشد عضله ی پشتی بزرگ بیشتر تقویت می شود. اگر سینه تان با زمین عمود است بیشتر عضله ی پشتی بزرگ خارجی تقویت می شود در عوض اگر کمی سینه تان را رو به پشت خم کنید حرکت روی قسمت مرکزی عضله ی پشتی و ذوزنقه ای تمرکز می کند. حین فاز منفی تمرین هنگام برگرداندن دست ها به حالت اولیه تا حد ممکن باید عضله ی پشتی را منقبض کنید.

این حرکت را میتوانید به صورت سوپر ست با حرکت زیر بغل دمبل پلاور اجرا کنید :

نحوه اجرای حرکت:

روی دستگاه بنشینید و دستگیره ها را بردارید. فاصله ی بین دست ها باید از فاصله ی بین شانه ها بیشتر باشد.
میله را تا حدی که به قسمت بالایی سینه برسد پایین بکشید. آرنج هایتان باید رو به بیرون باشند. برای لحظه ای انقباض را حفظ نموده و سپس دست ها را به حالت اولیه برگردانید.
۳.زیر بغل دمبل پلاور:
زیر بغل پلاور با دمبل  شدیدا” بر روی سینه و زیربغل فشار وارد می کند و موجب رشد این عضلات می شود، این حرکت موجب رشد هم زمان عضلات پشتی و عضلات بالاسینه میباشد، چیزی که بسیار مهم میباشد این است که این حرکت را به صورت کاملا صحیح اجرا کنید

نحوه اجرای حرکت:

انتهای دمبل را به گونه ای بگیرید که کف دست ها از داخل رو به صفحه وزنه باشد . انگشت شست دور میله دمبل حلقه شده و انگشتان سبابه طوری قرار گیرند که شکل یک الماس را بسازند .
بالاتنه باید بی حرکت و به موازات سطح زمین باشد . قسمت بالای کمر روی نیمکت قرار گرفته و برای حفظ ثبات و تعادل ، پاها محکم روی زمین قرار می گیرند
دمبل را به طرف عقب پایین آورده تا به سطح نیمکت برسد . در این حالت دم عمیق بکشید و قفسه سینه را به کشش وادارید .
وزنه را از عقب به بالا آورده تا به حالت عمودی درآید . در هنگام اجرای این مرحله از حرکت ، بازدم کنید
حتما بخوانید  کاهش سطح کلسترول با این چند نکته
۴.زیربغل تی بار T
دستگاه تی بار نیز به مانند دیگر ماشین‌های موجود در باشگاه‌های ورزشی با هدف ایمنی و کاهش خطرات حاصل از تمرینات سنگین طراحی و تولید شده است. استفاده از این دستگاه سبب کاهش ریسک آسیب دیدگی، افزایش امنیت و اعمال فشار مناسب به عضلات پشت حین انجام تمرین می‌شود و همین امر این دستگاه را بهترین گزینه برای عزیزان مبتدی و بانوان می‌سازد تا توسط آن عضلات پشت و زیربغل خود را تقویت نموده و شک بسیار خوبی را در عضلات پشتی ایجاد کنند

حتما بخوانید  منفجر کردن عضلات پشت(زیربغل) در 10 دقیقه

دو مدل از این دستگاه وجود دارد به صورت تکیه‌گاه دار و بدون تکیه‌گاه طراحی شده است و در هر دو دستگاه به حالت معمول دو دستگیره نزدیک به هم و دور از هم برای تسلط بر دستگاه قرار دارد که با استفاده از هرکدام می‌توانید فشار را به سمت داخل یا بیرون عضلات زیربغل و پشت هدایت کنید.با استفاده از دستگیره‌های نزدیک به هم فشار را روی عضلات داخلی زیربغل، و با دستگیره‌های دور از هم حداکثر فشار را روی عضلات پشت متمرکز خواهید کرد.باتوجه به این برنامه ما به شما پیشنهاد میکنیم که دستان خود را از دستگیره های نزذیک به هم این دستگاه بگیرید

در صورت نبود دستگاه تی بار، استفاده از یک هالتر و دستگیره Vشکل می‌تواند تمام نیاز شما را به این دستگاه برطرف کند.

نحوه اجرای حرکت :

برای انجام تمرین تی بار باید ایتدا قفسه سینه را به پد دستگاه تی بار بچسبانید و دستگیره‌‌های دستگاه را بگیرید و آن‌ها را از حالت قفل خارج کنید. دست‌ها در این موقعیت کاملا به طرف پایین کشیده شده‌اند. سپس دستگیره‌ها را به سمت شکم خود به طرف بالا بکشید. دوباره به آرامی دست‌ها را دراز کنید و به همین ترتیب حرکت را تکرار کنید. در تمام مدت تمرین سر را بالا، کمر را صاف و شانه‌ها را عقب نگه دارید و به هیچ وجه قوز نکنید.
۵.زیر بغل قایقی دست باز:
حرکت زیر بغل قایقی با سیم کش به صورت های گوناگون انجام می گیرد : دست باز ، دست جمع، موازی و… ولی در کل از اصولی پیروی می کند که باید در اجرای حرکت به آن ها توجه داشت.

حتما بخوانید  برنامه تمرینی افزایش حجم عضلات زیربغل و کمر

حرکت زیربغل قایقی سیمکش ثابت کرده است که چیزی فراتر از یک حرکت ثابت در برنامه‌های بدن سازی می‌باشد. اما همچنان جزو یکی‌ از حرکات انتهای این لیست می‌باشد زیرا که هیچگاه ذاتا نمی‌تواند یک حرکت اصلی‌ و اولیه در نظر گرفته شود زیرا که در حالت نشسته فشاری روی پشت پایینی، لگن و شکم وارد نمی‌شود.این حرکت فشار مناسبی را به بخش بالایی زیربغل ، عضلات کول عضلات لت و عضلات لوزی وارد میکند

نحوه اجرای حرکت:

بر روی نیمکت وسیله یا دستگاه سیم کش قایقی نشسته و دستگیره ای که به کابل سیمی اتصال دارد را محکم در دستتان گرفته و زانوهایتان را اندکی خم کرده واین نکته را مد نظر قرار دهید که کمرتان را صاف نگه دارید و از خم کردن آن جلوگیری کنید. در این وضعیت شانه‌ها ی شما به سمت عقب و سرشما باید بالا باشد. این نقطه شروع  تمرین خواهد بود.با دستان خود میله را به سمت خود کشیده وتا هنگامی که شکم ، با پا های شما زاویه ای حدود ۹۰ درجه ایجاد ننموده، همچنان دستگیره را کشیده و به شکمتان نزدیک کنید .این کشش می تواند باعث تقویت ماهیچه ها شود در مرحله بعد، با فشار بر روی عضله های کمر، به آهستگی بازویتان را به سمت جلو حرکت دهید و باز کنید و به تعداد مشخص همین حرکت را تکرار کنید.

برنامه تمرینی پیشنهادی ما:

بارفیکس دست باز                                 ۴ ست ۸-۱۲ تایی

زیربغل سیم کش از جلو * پلاور دمبل    ۳ ست ۸ -۱۲ تایی

زیر بغل تی بار (دست جمع)                   ۴ ست ۸- ۱۲ تایی

زیر بغل قایقی دست باز                       ۳ ست ۸-۱۲ تایی

© 2018, ایران‌جسم. All rights reserved.

برچسب ها

ایران‌جسم

ایران جسم سایت و مجله ای برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد که مطالبی با موضوعات :بدنسازی،افزایش حجم،کاهش وزن،افزایش وزن،رژیم غذایی،ورزش بانوان،ورزش تی آر ایکس،مکمل های ورزشی و دارویی و بسیاری دیگر در آن قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید

بستن
حق کپی رایت برای ایران جسم محفوض است
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید