تماس جهت مشاوره :
مکمل ها

مکمل AAKG چیست و نقش آن در بدنسازی

آلفاكتوگلوتارات آرژنين ترکیبی طبیعی از مواد: L-آرژینین و آلفا میباشد این مکمل محبوب بدنسازان و ورزشکاران دیگر رشته های قدرتی میباشد.که اختصارا” به آن AAKG میگویند.در ادامه این مطلب از ایران جسم به تشریح این مکمل و اهمیت آن در بدنسازی می پردازیم:

آرژنین آلفا Ketoglutarate اصلی ترین ماده در سنتز اکسید نیتریک محسوب می شود که موجب باز و گشاد شدن رگ های خونی و در نتیجه افزایش جریان خون در آن ها می شود.استفاده از این محصول موجب می شود که میزان اکسیژن و مواد مغزی در بدن افزایش یابد و در نتیجه ماهیجه ها بتوانند  فشار بیشتری را تحمل کنند. ال- آرژنین همچنین باعث بالارفتن طبیعی میزان ترشح هورمون رشد می شود و سیستم بدنی را به افزایش دادن حجم ماهیچه ها تحریک می کند.

درباره آرژنین:

آرژنين عنصری است كه تركيبات زيستی بدن از آن شكل مي گيرند، از جمله اگماتين و نیتریک اکسید (NO). اين موارد برای حفظ اندام، ايجاد ظرفيت عملياتی و حفظ عملكرد جنسی مهم هستند. همچنین آرژنين این امكان مي دهد که مقدار كافی خون، اكسيژن و غذا به بافت عضلانی برسد و رشد عضله را تسهيل كرده و چربي بدن و عضلات را کاهش می دهد.

آرژنین آمینو اسیدی می‌باشد که بدن به صورت طبیعی قادر به ساخت آن نمی‌باشد و از این جهت باید از طریق منابع غذائی که سرشار از این آمینو اسید هستند آرژنین خود را تامین کنید. آرژنین در مقادیر بالا در آجیل‌ها و دانه‌ها نظیر بادام زمینی‌ و بادام یافت میشود

مطالعات علمی دقیق و دانشگاهی نشان می دهد که رساندن ۲ گرم آرژنین خالص طی ۵ هفته به بدن افراد ورزشکار باعث افزایش قدرت عضلات ، بالارفتن استقامت و کاهش میزان چربی بدن می شود

حتما بخوانید  بهترین مکمل ها برای افزایش حجم عضلات

چگونگی عملکرد آرژنین در بدن :

آرژنين به هورمون گازی نیتریک اکسید  تبديل مي شود. نیتریک اکسید  توليد نوكلئوتيد سايكليك را تحريك مي كند. در بافت عضلاني نوكلوتيد سايكليك در گردش خون و اكسيژن ، اسيد آمينه ، كراتين و توزيع عناصر انرژی دخالت كرده و در توليد قدرت و آنابوليزم پروتئين نقش بسیار  دارد. بنابراين، اين موارد منجر به افزايش قدرت و رشد عضلانی مي شود. از سوی ديگر، در سلول چربی، نوكلئوتيد سايكليك فرآيند ليپوز و ترموژن را افزايش می دهد يعنی جداسازی سلولهای چربی اضافی كه انرژی حرارتی آزاد می كند.
در اين واكنش، آرژنين به پلی آمين تبديل ميشود كه برای سنتز پروتئين حياتی است. پلی آمين نه تنها به كمك پروتئين بافت عضلانی می آید بلکه سلولهای جديد عضلانی نیز می سازند! بنابراين آرژنين به شكل غير مستقيم موجب رشد دائم عضلانی می شود. در اين واكنش، آرژنين به اگماتين تبديل می شود كه يك آمين است و دارای خصوصيات مشابه مواد ترموژنيك از جمله يوهيم باین است. اگماتين ميزان نوكلئوتيد سايكليك را افزايش می دهد و همانطور كه در نكته اول ذكر شد موجب رشد عضله و كاهش چربی می شود. در ضمن، آرژنين به شكل كراتين مبدل می شود كه در نكات فوق ذكر نشد چون منابع كراتين زياد است. آرژنين كاملاً به دی اكسيد كربن و آب تبديل ميشود. اين واكنش توسط يك متابوليت غير مستقيم آرژنين يعني آلفاكتوگلوتارات (AKG) منع می شود و اين ماده در تزويج با آرژنين AAKG را ايجاد می كند كه حالت فعال شده اين آمينواسيد را تكثير می نمايد.

حتما بخوانید  بتاآلانین چیست ؟ فواید و عوارض مصرف آن در بدنسازی

اخیرا مکمل‌های حاوی آرژنین در حال افزایش محبوبیت روز افزونی هستند زیرا این آمینو اسید توانایی تولید نیتریک اکسید، پاکسازی رادیکال‌های آزاد، پیام رسانی به سلول‌های ماهیچه ای، تنظیم هورمون رشد، پاکسازی کلسترول‌های بد و بهبود متابولیسم چربی‌‌ها را دارا می‌باشد. آرژنین همچنین به تنظیم سطح نمک بدن نیز کمک می‌کند.به همین دلیل این مکمل مورد علاقه بسیاری از بدن سازان حرفه ای می‌باشد زیرا تجمع آب زیاد درون بدن باعث میشود بدن این افراد نرم و باد کرده به نظر آید و تفکیک عضلانی را با اختلال مواجه کند.قابلیت احتباس نیتروژن توسط آرژنین بین بدن سازان و جوامع علمی‌ امروزه به خوبی‌ شناخته شده است.همچنین باور بر این است که وجود آرژنین برای عضله‌ سازی به دلیل قابلیت انبساط عروق و همچنین قابلیت شرکت آن در سنتز پروتئین ضروری می‌باشد.

برخی از شرکت ها این مکمل را به همان نام آرژنین تولید و به فروش میرساند و برخی دیگر مکمل آرژنین به همراه آلفاكتوگلوتارات یعنی AAKG تولید و به فروش میرسانند .

زمان مصرف:

بهترین زمان مصرف این مکمل در وعده های قبل تمرین و قبل خواب میباشد.

ویژگی های AAKG  :

مهم ترین و قوی ترین آمینو اسید مردانه
افزایش دهنده حجم عضلات در سریعترین زمان ممکن
حافظ تعادل ازت در بدن و مانع کاتابولیزم در حین تمرینات
غنی ترین منبع پروتئین در زمان کاهش وزن
موثر در بازسازی بافت ماهیچه ها پس از تمرینات ورزشی
افزایش قدرت جنسی

© 2018, ایران‌جسم. All rights reserved.

برچسب ها

ایران‌جسم

ایران جسم سایت و مجله ای برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد که مطالبی با موضوعات :بدنسازی،افزایش حجم،کاهش وزن،افزایش وزن،رژیم غذایی،ورزش بانوان،ورزش تی آر ایکس،مکمل های ورزشی و دارویی و بسیاری دیگر در آن قرار دارد.

نوشته های مشابه

‫۲ نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق کپی رایت برای ایران جسم محفوض است
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید