تماس جهت مشاوره :
رژیم غذایی و سبک زندگی

آنابولیک و کاتابولیک چیست؟

تفاوت میان آنابولیسم و کاتابولیسم

آنابولیسم و کاتابولیسم مهمتریم موضوعی است در بدنسازان در تمرینات خود باید مدنظر داشته باشند تا به اهداف خود برسند.در ادامه این مطلب از ایران جسم به تشریح و تفاوت آنابولیسم و کاتابولیسم خواهیم پرداخت.

تعریف آنابولیسم
یک تعریف کامل و ساده برای آنابولیسم از این قرار است: نقطه‌ی مقابل تجزیه، که همان رشد و ساخت و ساز می‌باشد را آنابولیسم میگویند.

وضعیت آنابولیک، کاملا برعکس وضعیت کاتابولیک است. کاتابولیک یعنی وضعیتی که برای رخ دادن آن ،به انرژی نیاز ندارد.

تعریف کاتابولیسم

تبدیل سلول عظلانی و بافت سالم بدن به انرژی و به عبارت ساده تر سوزاندن عظلات را کاتابولیسم میگویند.

وضعیت آنابولیک
برای اینکه بدن در وضعیت آنابولیک قرار بگیرد، باید یک منبع انرژی مصرف کنید. مواد غذایی یا مکمل‌های حاوی مواد مغذی مفید، بافت‌های عضلانی را قادر می‌سازند که انرژی مذکور را دریافت کنند.

وضعیت کاتابولیسم

هنگامیکه افراد به اندازه کافی غذا مصرف نکنند، کاتابولیسم، به مقدار بیش از حد رخ خواهد داد. این مسئله در نهایت بعد از مدت زمان طولانی به سلول‌های سالم و بافتهای بدن آسیب می‌رساند. در موارد شدید گرسنگی، بدن برای زنده ماندن، شروع به تخلیه‌ی ذخایر چربی سالم و ضروری اش به همراه بافت عضلانی می‌کند.در این زمان سوزاندن عضلات شروع میشود.

در واقع اگر انسان قادر بود یک وضعیت آنابولیسم سالم و خالص را بطور دائمی حفظ کند، همه‌ی افراد در هر بخش از بدنشان، توده‌های عضلانی برجسته می‌داشتند. بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای رشته‌های ورزشی، از مکمل‌ها یا داروهای تحریک کننده‌ی آنابولیک که جذب انرژی مواد غذایی و پروتئین به بافت‌های عضلانی را افزایش می‌دهد استفاده می‌کنند.

حتما بخوانید  جلوگیری از تجزیه عضلات هنگام صبح

بهره بردن از آنابولیسم
وضعیت آنابولیک به افراد کمک می‌کند تا به اهداف تناسب اندامشان دست یابند. آنابولیسم، نه تنها به رشد بافتهای عضلانی و حفظ یک وضعیت سالم کمک می‌کند، بلکه تراکم استخوان‌ها نیز می‌تواند از طریق فرایند آنابولیک افزایش یابد.بمنظور کمک به مناطق نیازمند انرژی در داخل بدن انسان، رژیم غذایی مناسب و ورزش از اهمیت بالایی برخوردارند. آنهایی که فعالیت فیزیکی بیشتری دارند، بطور کلی بمنظور خنثی کردن وضعیت کاتابولیک به انرژی بیشتری نیاز دارند.

مجموعه آمینوی ضد کاتابولیک

اشکال پیشرفته ی لوسین و دیگر ترکیبات پیشگام BCAAها .این آمینوها از سطح سلولی گرفته تا تحریک مستقیم سوخت و ساز پروتیئن عمل میکنند.مطالعات نشان میدهند که با افزودن لوسین به یک غذای پروتئینی/کربوهیدراتی,نسبت به وقتی که فقط پروتئین یا کربوهیدرات را به تنهایی مصرف کنیدسطح تعادل شبکه ی پروتئینی بزرگتری به دست می آورید.این آمینوها به تحریک بازیابی عضله و سوخت و ساز پروتئین,که همه از طریق راه های غیر هورمونی هستند کمک میکند.آنها این کار را با دستکاری تنظیم کننده های رشد عضله ای کلیدی مانند mTOR, PKB, p70s6k, 4E-BP1, FOXO and MAFbx انجام میدهند.این آمینوها ضرورتا به عنوان یک واحد مستقل برای به کار انداختن فرآیند عضله سازی کار میکنند,که در یک جلسه ی تمرینی T آنابولیسم عضله ای را افزایش میدهند.

مجموعه افزایش قدرتی انسولین

همچنین افزایش دهنده ی قدرتی انسولین قدرتمندی به دست می آورید که برای حداقل کردن تولید انسولین کاربرد دارد.مواد قدرتمندی مانند K-R-ALA و CinnulinPF به بدن شما کمک میکنند که به صورت کارا و موثر از انسولین فرا آنابولیکی استفاده کند.این برابر است با افزایش به دست آوردن گلیکوژن و افزایش حجم سلولی عضله که در احساس pump در حین تمرین کردن دست دارد.

حتما بخوانید  تغذیه مناسب برای تمرینات قدرتی

لوسین و آنابولیک

لوسین احتمالا حیاتی ترین آمینو برای ورزش های قدرتی است.آن یک آمینو اسید ضروری کلیدی است که نشان داده است طرز کارش مستقل از انسولین است,که این برای افزایش گروه فسفوریل(فعال سازی) پروتئین های کلیدی درگیر در تنظیم سوخت و ساز پروتئین است.این به چه معنی است؟خب به این معنی است که لوسین عامل اصلی برای فعال سازی فرآیندهایی است که سوخت و ساز پروتئین را حداکثر میکنند,میباشد . یکی از کلیدها برای بهبود تعادل کلی پروتئین بدن همین لوسین است.

 

© 2019, ایران‌جسم. All rights reserved.

برچسب ها

ایران‌جسم

ایران جسم سایت و مجله ای برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد که مطالبی با موضوعات :بدنسازی،افزایش حجم،کاهش وزن،افزایش وزن،رژیم غذایی،ورزش بانوان،ورزش تی آر ایکس،مکمل های ورزشی و دارویی و بسیاری دیگر در آن قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق کپی رایت برای ایران جسم محفوض است
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید