تماس جهت مشاوره :
داروهارژیم غذایی و سبک زندگیمکمل ها

آزمایش های پزشکی بدنسازان

آزمایش هایی که سلامتی یک بدنساز را تائید میکند

طبیعتا سلامتی برای هر فردی مهم‌تر از چیز دیگریست.یک بدنساز نیز برای پیشرفت نیاز به سلامتی ایده‌آل دارد.دوره های بدنسازی قالبا” همراه مکمل ها ،ویتامین هاو دارو هستند و از آنجا که هیچ دارو و مکملی بطور 100درصد بدون عوارض نیست، بدنسازان معمولا دوره های خود را در بهترین شرایط جسمی خود شروع میکنند.تا با مصرف دارو و مکمل سلامتی خود را با خطر مواجه نکند.در این مطلب از ایران جسم میخواهید آزمایشاتی که برای بدنسازان مورد نیاز هستند تا یک بدنساز از سلامتی خود آگاه شود را همراه توضیح آیتم ها و علت آن آزمایش بیان کنیم.

کلیه اطلاعات این مطلب در مورد مردان میباشد .

جهت اطمینان حاصل کردن از سطح پایه ای وضیت بدن یا اینکه خطراتی احتمالی وجود نداشته باشد تا بعدها با مصرف استروئید و سایر داروها یا مکمل ها اوضاع وخیم شود باید آزمایشات هورمونهای بدن انجام شود تا رنج نرمال بدن در حالت طبیعی مشخص باشد تا بتوان بعد از دوره مقایسه کرد

. مثلا اگه شما سطح تستوسترون بدنتون در سطح بالای نرمال باشد نباید بعد از اتمام دوره این سطح مثلا در رنج پایین نرمال باشد. آنزیمهای کبدی نیز باید سنجش شوند مخصوصا اگر استفاده از استروئیدهای خوراکی در برنامه هست. از آنجایی که ناراحتیهای قلبی نیز از عوارض استفاده از استروئید هست پس باید پروفایل چربی (تریگلیسرید، کلسترول …) نیزهم در ابتدا و هم در تمامی طول دوره و پس از دوره تحت کنترل باشد. علاوه بر اینها شاخص‌های دیگر سلامتی از جمله الکترولیت ، مواد معدنی، گلوکز و پروستات هم باید برسی شوند تا اطمینان کامل از سلامتی داشت.

پس حداقل آزمایشاتی که باید قبل از شروع دوره انجام شوند به ترتیب اولویت بدین شرح هستند: هومرونها، چربی ها، کل آنزیم های کبدی، خون، کلیه، الکترولیت و مواد معدنی و گلوکز و پروستات.

قبل از شروع دوره آزمایش ها را انجام بدهید تا از سلامتی بدن خود آگاه شوید تا در صورت وجود مشکل دوره خود را به تعویق بیاندازید یا با رعایت موارد ضروری برای سلامتی جسمتان دوره را شروع کنید. حین دوره نیز از آزمایش ها برای رصد کردن سطح سلامتی جسمتان استفاده کنید تادر صورت بروز مشکل سریعا دوره را قطع و به مراحل درمانی بپردازید.فراموش نکنید که سلامتی نباشد ورزش هم نخواهد بود.بعد از دوره نیزحتما این آزمایش ها را بگیرید تا از سطح سلامتی خودتان آگاه شوید.براحتی میتوانید نتایج آزمایش بعد دوره را با آزمایش های قبل و حین دوره مقایسه کنید تا از سطح سلامتی خود آگاه شوید و در صورت نیاز به اعمال بهبودی بپردازید.و یا هرگاه احساس کردید که دچار مشکل شدید، مثلا” علایم چرب شدن کبد یا مشکلات کبدی یا قلبی را در خود مشاهده کردید به سراغ آزمایش های گفته شده بروید.

 

آزمایش آنزیم های کبدی :

کبد، خون را تصفیه می کند و فرایندهای خونی را انجام می دهد. کبد مسئول سوخت‌وساز مواد غذایی، سم زدایی، سازنده فاکتورهای انعقاد خون و بسیاری از عملکردهای حیاتی می باشد.

سلول های کبد حاوی پروتئین هایی به نام آنزیم می باشند که واکنش های شیمیایی را انجام می دهند.هنگامی که سلول های کبد آسیب می بینند، آنزیم های درون سلولی به خون می ریزند که می توان با آزمایش خون، میزان این آنزیم ها را اندازه گیری کرد.

SGOT یا AST  آنزیمي در سلول هاي سراسر بدن است، اما بيشتر در قلب و کبد و تا حد کمتری در کلیه ها و ماهیچه یافت می شود. در افراد سالم، سطح AST در خون پایین است. هنگامی که سلول های کبد یا عضله آسیب می بینند، AST را داخل خون آزاد می کنند. به همين دليل AST یک آزمایش مفيد برای تشخیص آسیب کبدی است.

حتما بخوانید  9 دلیل برای اینکه ورزشکاران باید لوبیای بیشتری بخورند

SGPT یا ALT آنزیمی است که بیشتر در سلول های کبد و کلیه یافت مي شود؛ مقادير بسیار کوچکتر آن نیز در قلب و عضلات یافت مي شود. در افراد سالم، سطح ALT در خون پایین است. زمانی که کبد آسیب دیده است، معمولا قبل از آن كه علائم بارزتر آسیب کبدی مانند زردی رخ دهد، ALT داخل جریان خون آزاد مي شود. این امر ALT را يك آزمایش مفید برای تشخیص آسیب کبدی مي سازد.

اگر سطح این آنزیم در خون بیش از حد نرمال باشد، می توان دریافت که کبد دچار آسیب شده است.

علائم اصلی: احساس درد در ربع بالا و سمت راست شکم، احساس درد به هنگام پریدن و برخی حرکات خاص، عدم تحمل غذاهای پر چربی. اگر مجرای صفراوی توسط سنگ مسدود شود، ممکن است پوست یا سفیدی چشم به رنگ زرد دیده شود.

پایین آوردن آنزیم‌های کبدی
برخی تقویت کننده‌های کبد نیز ممکن است مؤثر باشند از جمله عرق کاسنی، خار مریم(لیورگل)، خار شتر،عرق خوارخاسک و ریشه قاصدک.قطع داروهای استروئیدی،به اندازه‌ی کافی بنوشید، بخورید و بخوابید.آب یخ ننوشید و کنترل چیزهایی که باعث ایجاد مشکل برای کبد میشود.

آزمایش سطح تستوسترون(آزمایش هورمون):

آزمایش تستوسترون مقدار هورمون تستوسترون ( Testosterone) را در خون اندازه گیری می‌کند. تستوسترون یک آندروژن یا هورمون جنسی است که هم بوسیله زنان و هم مردان تولید می‌شود. این هورمون در بلوغ و باروری نقش دارد. همچنین بر میل جنسی نیز تاثیر دارد.

در مردان بیضه‌ها بیشتر تستوسترون را تولید می‌کنند. در زنان تولید تستوسترون اکثرا در تخمدانها انجام می‌شود. مردان نسبت به زنان سطح تستوسترون بالاتری دارند. پزشکان معتقدند که تستوسترون اثر چشمگیری بر بسیاری از ویژگیهای جسمانی دارد از جمله:

  • افزایش توده عضلانی
  • توده استخوانی بالاتر
  • قدرت جسمانی
  • موی بدن

باید به سطح هورمونها دقت کرد و باید امیدوار بود که این سطح نزدیک سطح طبیعی خوب بدن باشد. امکانش هست که سطح هورمونها در این مرحله دقیق برابر با سطح اولیه قبل از دوره نباشند اما باید به سطح ال اچ و اف اس اچ دقت کرد تا بهتر متوجه شد که دلیل پایین بودن تستوسترون از کجا ناشی میشود. اگر سطح ال اچ و اف اس اچ بالا بوده اما تولید تستوسترون کم باشد به سادگی به این معنی هست که هنوز بیضهها به حجم و تولید خود نرسیده اند.

در آزمایشات هورمونی مثل تستوسترون بایدهر دوی تستوسترون کل و آزاد را بسنجند. استرادیول فرم فعال استروژن در بدن هست که میتواند اوارز مثل نوک سینه و تجمع چربی و آب ایجاد کند و معمولا سنجیده میشود. هورمونهای ال اچ و اف اس اچ مسول تولید تستوسترون و اسپرم هستند و کاهش آنها در صورت مصرف استروئید ها محتمل هست.

عوارض

پایین بودن سطح تستوسترون در مردان به عنوان هیپوگونادیسم هم شناخته می‌شود.علائم هیپوگونادیسم در مردان به قرار زیر است:

  • کاهش موی بدن
  • کاهش توده عضلانی
  • کاهش میل جنسی
  • اختلال نعوظ
  • رشد بافت سینه یا ژینکوماستی
حتما بخوانید  آمینو اسید چیست؟ همه چیز درباره آمینو اسید ضروری و غیر ضروری

 

آزمایش خون:

آزمایش CBC یا شمارش کامل سلول های  خونی یکی از  آزمایش های رایج است که سلولهای موجود در خون را ارزیابی می کند.

این آزمایش میتواند ما را در تشخیص بیماری هایی مانند کم خونی،غلظت خون، عفونت، مشکلات انسداد، سرطان خون و اختلالات سیستم ایمنی کمک کند.باید بدانید که خون ما شامل سه نوع سلول است که بصورت شناور در مایعی به نام پلاسما قرار دارند.این سلول ها عبارتند از: WBC  یا گلبول های سفید،RBC یا گلبول های قرمز  و پلاکت ها (PLTs) است. نتیجه یک آزمایش CBC می تواند اطلاعاتی را در مورد تعداد و ویژگی های فیزیکی این سلول ها ارائه دهد.

 

 

یک آزمایش CBC استاندارد شامل موارد زیر میباشد:

“WBC”

این سه حرف مخفف «سلول های سفیدخون» و نشان دهنده گلبول های سفید است. اندازه گیری مقدار گلبول های سفید خون یکی از روش های اصلی تعیین وجود عفونت در بدن است چون این سلول ها که جزو سیستم دفاعی بدن هستند در شرایط بیماری های عفونی و غیرعفونی واکنش های مختلفی از خود نشان می دهند.

“RBC ”

مخفف کلمه سلول قرمز خون است. این سلول های قرمز یا همان گلبول های قرمز، در واقع اصلی ترین قسمت خون و عامل رنگ قرمز آن هستند.  به طور خلاصه می شود گفت گلبول های قرمز وسیله حمل و نقل اکسیژن از ریه به بقیه سلول های بدن هستند.

“Hgb”

مخفف HEMOGLOBIN است و منظور از آن میزان رنگدانه خون انسان است که مقدار آن در خون نشاندهنده کم خونی یا پرخونی و یا طبیعی بودن خون فرد است .

“HCT”

هماتوکریت شاخص بسیار قوی برای بررسی وضعیت کم خونی می باشد و طبیعتا هرچه کمتر باشد، به معنی کمتر بودن تعداد گلبول های قرمز و شدت کم خونی است

“MCV”

بیان کننده‌ی اندازه‌ی متوسط (میانگین) سلول‌های قرمز است. وقتی MCVبیش از حد طبیعی باشد، یعنی سلول‌های قرمز خون از حدطبیعی بزرگتر هستند (مثلاً در کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین B12 یا اسیدفولیک) و وقتی MCV کمتر از حد طبیعی است یعنی به سلول‌های قرمز خون کوچک‌تر از حد طبیعی هستند (مثلاً در کم‌خونی ناشی از فقر آهن). در تالاسمی نیز MCV کاهش می‌یابد.

“MCH”

این تست متوسط میزان هموگلوبین در یک گلبول قرمز را نشان می دهد. نتایج بسیار بالاتر از محدوده طبیعی، علامتی برای کمبود های تغذیه ای و نتایج بسیار پایین تر از این محدوده می توانند نشانگر کم خونی باشند

“MCHC”

تست MCHC متوسط غلظت هموگلوبین در مقداری مشخص از گلبول های قرمز را نشان می دهد. در این جا هم پایین بودن این شاخص را می توان به عنوان علامتی از کم خونی و بالا بودن آن را نشانه ای از کمبود های تغذیه ای در نظر گرفت

“Plt”

پلاکت ها، اجزای کوچک دیسک شکلی هستند که در خون وجود دارند و از بقیه سلو ل های خونی بسیار کوچک ترند. این ساختارها حاوی آنزیم هایی هستند که باعث انعقاد خون می شوند و وظیفه اصلی آنها جلوگیری از خون ریزی و خارج شدن گلبول قرمز از داخل رگ است.

آزمایش سطح چربی:

آزمایش تریگلیسرید معمولا به عنوان بخشی از پانل چکاب چربی خون جهت ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی به همراه دیگر آزمایشات این پانل درخواست میشود.

حتما بخوانید  مکمل پمپ و چربی سوز C4 Ripped

تری گلیسرید، نوعی چربی موجود در بدن است. وقتی شما بیش از حد مورد نیاز خود، انرژی دریافت می کنید (یا غذا می خورید)، این کالری اضافی به تری گلیسرید تبدیل می شود و در سلول های چربی بدن شما ذخیره می شود.تری گلیسریدها به عنوان یک منبع ذخیره انرژی برای بدن عمل می کنند. هنگامی که شما به مقدار زیادی انرژی نیاز داشته باشید، بدن این چربی ها را تجزیه می کند و به انرژی تبدیل می کند تا سلول ها بتوانند از آن استفاده کنند. اما وقتی سطوح تری گلیسرید افزایش می‌یابد، مشکل‌آفرین می‌شود.افزایش مقدار تری گلیسرید در خون می تواند سرخرگ ها را مسدود کند و به پانکراس آسیب برساند.

مقدار طبیعی تری گلیسرید خون کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر است. اگر مقدار تری گلیسرید بیشتر از ۲۰۰ شود، نشان می دهد خیلی بالاست.تری گلیسرید معمولاً در کنار سایر چربی های خون یعنی LDL کلسترول و HDL کلسترول اندازه گیری می شود.

آزمایش کلسترول معمولا به عنوان بخشی از پانل چکاب چربی خون جهت ارزیابی خطر ابتلا به بیماری های قلبی به همراه دیگر آزمایشات این پانل درخواست میشود.

کلسترول ماده چرب و زرد رنگي است که در خون جريان دارد و افزايش سطح آن با افزايش ريسک بيماري هاي قلبي رابطه مستقيم دارد. وجود کلسترول براي بدن حياتي است، زيرا اعمال مهمي در بدن انجام مي دهد.\r\n ميزان بالاي آن در آزمايش نشان دهنده افزايش مصرف قند و کربوهيدرات و چربي در رژيم است و سطوح پايين آن نشان دهنده چربي کم در رژيم، سوء تغذيه و …. مي باشد.

بيشتر منشا کلسترول رژيم، چربي هاي اشباع موجود در محصولات گوشتي حيواني و فرآورده هاي لبني پرچرب هستند. کلسترول خود شامل دو نوع HDL و LDL است.

کلسترول زیر ۱۹۰ طبیعی، ۱۹۰ تا ۲۲۴ مرزی و کمی خطرناک، بیش از ۲۲۵ میلی گرم در دسی لیتر خطرناک است.کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سکته قلبی، انسداد عروق کرونل، فشار خون، چاقی، استرس، تشدید بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد. کلسترول زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر نیز گاهی نگران‌کننده است و نشان از مشکلات کلیوی، سرطان و تغذیه نامناسب یا حتی سوء تغذیه دارد.

HDL به کلسترول خوب معروف است، زيرا وظيفه آن برداشت کلسترول اضافي از ديواره رگ ها و انتقال آن به کبد براي دفع کلسترول مي باشد. ميزان کم HDL در آزمايش، نشان دهنده دريافت رژيم غني از کربوهيدرات تصفيه شده است. ميزان HDL حدود 20 درصد کل کلسترول است.

مناسب ترين ميزان آن در مردان بزرگسال بيشتر از ۴۰ و در زنان بزرگسال بيشتر از ۵۰ است. هر چقدر اين مقادير بيشتر باشند، از نظر سلامتي مناسب تر است. در واقع نسبت LDL/HDL ارزش تشخيصي زيادي دارد و بهتر است اين نسبت کمتر از 3 باشد. در افرادي که در آنها اين نسبت بين 6-3 قرار دارد، جزو گروه ريسک متوسط هستند و اگر اين نسبت بيشتر از 6 باشد ، در گروه پر خطر براي ابتلا به بيماري هاي قلبي قرار مي گيرند.

در انتها باید بگویم که بدن انسان مجموعه‌ای از یک سری داده‌ها و اعداد نیست، بلکه معاینه‌ی فیزیکی نیز لازم است.پس اولویت اول مراجعه به پزشک متخصص میباشد و جدا” از خود درمانی بدون نظر پزشک پرهیز کنید.

© 2019, ایران‌جسم. All rights reserved.

برچسب ها

ایران‌جسم

ایران جسم سایت و مجله ای برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد که مطالبی با موضوعات :بدنسازی،افزایش حجم،کاهش وزن،افزایش وزن،رژیم غذایی،ورزش بانوان،ورزش تی آر ایکس،مکمل های ورزشی و دارویی و بسیاری دیگر در آن قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق کپی رایت برای ایران جسم محفوض است
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید