تماس جهت مشاوره :
تناسب اندامرژیم غذایی و سبک زندگیکاهش وزن

چربی سوزی با زیره و ماست

سعی دارید که بر مشکل افزایش وزن خود غلبه کنید؟ تحقیقی جدید نشان می دهد که پودر زیره می‌تواند به استارت کاهش وزن، کاهش چربی بدن و بهبود سطوح کلسترول ناسالم به طور طبیعی کمک کند.

محققان در دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی در ایران، بطور تصادفی ۸۸ زن دارای اضافه وزن را به دو گروه تقسیم کردند. هر دو گروه به مدت سه ماه مشاوره‌ی تغذیه‌ای دریافت کردند و مصرف روزانه کالری‌شان را حدود ۵۰۰ کالری کاهش دادند.

اما یک گروه روزانه به میزان ۳ گرم (کمی کمتر از یک قاشق چایخوری) پودر زیره که در ۱۴۱ گرم ماست مخلوط شده بود، مصرف کردند (همین مقدار ماست به جز زیره به گروه کنترل نیز داده شد). در پایان این آزمایش ۳ ماهه، اعضای گروه زیره، ۱.۵ کیلوگرم بیشتر از افراد حاضر در گروه غیر زیره که ۶ کیلوگرم وزن کم کرده بودند، کاهش وزن داشتند.

مهم تر از آن این است که درصد چربی بدن اعضای گروه زیره حدود ۱۴.۶۴٪ یعنی تقریبا ۳ برابر کاهش ۴.۹۱٪ اعلام شده توسط گروه کنترل، کاهش یافت که ظاهرا به‌ علت اضافه شدن این ادویه‌ی چربی سوز بوده است.

از نظر داخلی نیز مزایایی وجود داشت. سطوح چربی خون مضر یا تری گلیسیرید در گروه زیره ۲۳ درجه کاهش یافت در حالیکه کاهش آن برای گروه کنترل فقط حدود ۵ درجه بود. افرادی که زیره مصرف کردند به طور متوسط نزدیک به ۱۰ درجه از کلسترول بد (LDL) شان کاسته شد در حالیکه گروه کنترل فقط نیم درجه کاهش LDL داشتند.

اما چگونه گروه زیره فقط با خوردن کمی از این ادویه، چنین تغییرات چشمگیری را تجربه کردند؟ اولا، زیره سرشار از فیتوسترول‌ها (مواد شیمیایی گیاهی که مانع جذب کلسترول در بدن می شوند) می باشد. از آنجا که این اولین تحقیقی است که نشان می دهد این ادویه دارای مزایای کاهش وزن است، نویسندگان این مطالعه حدس می زنند که زیره مانند سایر ادویه های تند، سرعت سوخت و ساز را بطور موقت افزایش می دهد.

حتما بخوانید  افزایش چربی سوزی بدون کاهش حجم عضلات

می خواهید خودتان آن را امتحان کنید؟ از آنجا که زیره مخلوط شده در ماست ساده، جذاب ترین میان وعده ای نیست که می توانیم پیشنهاد کنیم بنابراین در اینجا کاربردهای خوشمزه تر آن را بیان می کنیم:

چند قاشق چایخوری زیره‌ی آسیاب شده را به دستور تهیه‌ی سبزیجات کبابی مورد‌علاقه‌تان اضافه کنید. ( به گفته Ian Hemphill نویسنده The Spice & Herb Bible، این ادویه با سیب زمینی شیرین، کدو تنبل، هویج، کدو و گل‌کلم هماهنگی بیشتری دارد).
برای تهیه ادویه‌ی تاکوی خانگی، زیره‌ی آسیاب شده را با پودر فلفل قرمز، پودر سیر، پودر پیاز، پاپریکا و فلفل قرمز آسیاب شده مخلوط کنید.

© 2018, ایران‌جسم. All rights reserved.

برچسب ها

ایران‌جسم

ایران جسم سایت و مجله ای برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد که مطالبی با موضوعات :بدنسازی،افزایش حجم،کاهش وزن،افزایش وزن،رژیم غذایی،ورزش بانوان،ورزش تی آر ایکس،مکمل های ورزشی و دارویی و بسیاری دیگر در آن قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق کپی رایت برای ایران جسم محفوض است
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید