تماس جهت مشاوره :
استروئیدها

تستوسترون چیست و تاثیر آن در بدنسازی

تستوسترون در بدنسازی چه کاربردی دارد

تستوسترون چیست؟

تِستوستِرون (به انگلیسی: Testosterone) از هورمونهای استروئیدی مهم موجود در بدن پستان داران ازجمله انسان (هردو جنس) می باشد که اثرات آندروژنیک (جنسیتی) و آنابولیک (سازنده، رشددهنده) دارد.

تولید تستوسترون پیش از دو ماهگی جنین در رحم مادر آغاز گشته و در تعیین نرینگی یا مادینگی آن نقش دارد. تولید این هورمون در دوره بلوغ جنسی افزایش یافته و عامل اصلی تغییرات فیزیکی این دوران به شمار می آید. به طور متوسط بدن هر مرد ۲۰ برابر بیشتر از بدن هر زن تستوسترون تولید می کند هرچند به دلیل متابولیسم بیشتر سطح پلاسمایی این هورمون در مردان فقط هفت برابر زنان است. تستوسترون از هورمون های استروئیدی بدن است که ساختمان اصلی سازنده آن را کلسترول تشکیل می دهد.

از آنجایی که تستوسترون به شکل طبیعی در بدن نیز تولید میشود، بنابراین مصرف نوع استروییدی آن نیز ایمن در نظر گرفته میشود. دلیل این امر این است که این استرویید آنابولیک تنها باعث افزایش سطح هورمونی در بدن میشود که از قبل وجود داشته است و باعث بهبود عملکرد فرد میشود. تستوسترون همچنین دارای برخی‌ رفتار‌های استروژنیک نیز می‌باشد و مقداری تستوسترون طی‌ فرایندی به نام آروماتیزاسیون در بدن تبدیل به استروژن میشود. دلیل این امر این است که تستوسترون مقداری تمایل دارد با آنزیم آروماتاز اتصال برقرار کند که نتیجه آن تولید استروژن می‌باشد. تستوسترون به عضله سازی میتواند کمک کند، اما همچنین میتواند برای چربی‌ سوزی و کاهش وزن نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

عملکرد تستوسترون

تستوسترون مهمترین هورمون مردانه و بسیار مؤثر در رشد و تکامل اندامهای جنسی و بروز صفات ثانویه جنسی مانند رویش موی صورت، بم شدن صدا، ریزش موی مدل مردانه و خواص آنابولیک مانند رشد عضلات و توده استخوانی می باشد.

این هورمون باعث جهش رشد در نوجوانان و توقف رشد قدی با بستن صفحات رشد در دو انتهای استخوان ها می شود. تستوسترون باعث ساخته شدن بافت ها می گردد. محل اصلی ساخت و ترشح این هورمون در بدن مردها بیضه است هر چند که مقدار کمی در غده فوق کلیوی هم تولید می شود لذا برداشتن بیضه ها (خواجه شدن) موجب کاهش صفات ثانویه جنسی می شود. در زنان این هورمون در تخمدان و غده فوق کلیوی سنتز می شود.

حتما بخوانید  روش صحیح گرم کردن قبل از تمرین و سرد کردن بعد از تمرین

موارد مصرف :

• درمان کمبود آندروژن ناشی از هیپوگنادیسم اولیه یا ثانویه در مردان

• بلوغ دیررس یا تاخیر در بلوغ در پسران

• درمان پالیاتیو سرطان پیشرفته پستان

موارد منع مصرف :

حساسیت مفرط به دارو ،هیپرکلسمی، نارسایی قلبی ، کبدی و کلیوی ، مردان مبتلا به سرطان سینه یا پروستات ، خانم های باردار و شیرده.

تستوسترون در بدنسازی

بدنسازان در وهله اول به علت تاثیرات عضله سازی این هورمون از استر های مختلف تستوسترون مانند تستوسترون سوسپانسیون، پروپیونیت و… استفاده می کنند، استفاده غیر علمی این هورمون توسط ورزشکاران (افراد سالم) دوپینگ محسوب می شود و بسته به نوع دارو با عوارضی چون ریزش موی سر، افزایش موهای زائد بدن، جوش های پوستی، کاهش میزان ترشح این هورمون توسط بدن و قدرت باروری (وابسته به نوع سیکل)، ژنیکوماستی و … همراه خواهد بود.

این دارو آندروژنی بسیار قدرتمند است که برای خنثی کردن اثرات جانبی آندروژنی ترجیحا باید به همراه آنابولیکی دیگر (معمولا قرص متان یا دیانابول)مصرف شود.

این ترکیب امکان افزایش سریع حجم و قدرت عضلانی را فراهم خواهد کرد. افزایش سریع وزن و قدرت معمولا با احتباس آب و املاح فراوان همراه خواهد بود. که این امر در  دوره حجم به شدت مورد پسند بدنسازان واقع می شود.

فواید تستوسترون در مردان

در بزرگ‌سالان، تستوسترون تأثیرات مختلفی روی بدن می‌گذارد:
عضلات: افزایش سنتز پروتئین و افزایش حجم و قدرت عضلانی.
چربی بدن: جلوگیری از جذب بیش‌ازحد چربی و ذخیره آن و افزایش تعداد گیرنده‌های بتاآدرنرژیک چربی سوز.
مغز: افزایش قدرت شناخت، حافظه، میل جنسی و احساسات.
قلب: بهبود جریان خون و سلامت سیستم قلبی و عروقی.
استخوان: افزایش سلول‌های قرمز خون و بهبود رشد استخوان‌ها و کنترل تراکم آن‌ها.
اندام جنسی مردان: پشتیبانی از تولید اسپرم و باروری، بهبود رشد آلت جنسی و توانایی نعوظ.
پوست: بهبود تولید کلاژن و مو.

حتما بخوانید  برنامه تمرینی چربی سوزی و عضله سازی

کلیه‌ها: تولید اریتروپویتین (EPO) که باعث ساخت سلول‌های قرمز خون می‌شود. به‌علاوه تستوسترون باعث افزایش فاکتور رشد شبیه انسولین (IGF-1) شده و داشتن سطح تستوسترون مناسب باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش مرگ ناگهانی، چربی بدن پایین و افزایش نرخ متابولیسم می‌شود.

در مردان دارای سطح تستوسترون پایین، مصرف مکمل‌های حاوی هورمون باعث افزایش انرژی، حجم عضلانی، کارایی جنسی، تراکم استخوان، کاهش چربی بدن و جلوگیری از افسردگی می‌گردد.

تستوسترون انانتات
که الان مصطلح ترینش و ارزون ترینش حتی تو کشورهای امریکای شمالی هر امپولی ۶ دلار هست. جز استروئیدهای آندروژنیک و در هر آمپول ۲۵۰ میلیگرم تستوسترون داشته تولید ابوریحان، تهران هست. تستوسترون عمده ترین هورمون آندروژنی مردانه بوده و حجم ساز هست اما براحتی هم تبدیل به استروژن میشود. اما همین موجب خواص آنابولیکی شدید این هورمون بوده موجب افزایش قدرت و حجم میشود. هیچ استروئیدی در دنیا وجود نداره که به اندازه تستوسترون حجم بده. خوبیه تستوسترون انانتات نسبت به استروئید های دیگه این هست که میشه هفتهی تنها یکبار تزریقش کرد چون روحانی بوده آروم آزاد میشه و سطحش در خون تا یک هفته ثابت میمونه. از این نظر انانتات نسبت به سیپیونات بهتر هست. و هر دوی اینها بهتر از سوستانون ۲۵۰ یا امنادرن هستند. این بستگی به طول زنجیره استری و نحوه آزاد شدن در بدن داره. پس برای حجم کسب کردن نحوه آزاد شدن و تزریق یکبار هفتگی انانتات یا سیپیوناات بهتر از پروپیونات هست.

نحوه مصرف تستوسترون انانتات

اگر استروئیدی اثرش طولانیتر باشه بهتره منتها مشکلش اینه که ۳ یا ۴ هفته بعد از قطع مصرف طول میکشه تا اثرش از بین بره و این از نظر کنترل آسیب زدن به بدن و پاکسازی بعد از دوره مشکل ایجاد میکنه. اگر میخواهید تستوسترون رو بصورت دراز مدت استفاده کنید باید آگاهی کامل از نولوادکس ، کلامید، پروویرون و هورمون جنینی داشته باشید. چون احتمال اثرات جانبی در استفاده دراز مدت خیلی زیاده. گرچه خیلی ها میگن که برای حجم ساختن بهترین استروئید تستوسترون هست (که البته درست هم میگن) والی باید این اثرات جانبی و طول دوره و درمان بعد از دوره را هم در نظر داشت. اونایی که میترسن یا از داروهای پاکسازی و خطرات دراز مدت واهمه دارند بهتره به عوض انانتات از پروپیونات یا سوسپنشن استفاده کنند که استرش کوتاه تره و کنترلشون راحت تره اما بدیش اینه که باید هر ۲ روز یک بار تزریق بشن در صورتیکه انانتات فقط یکبار در هفته تزریق بشه کافیه.

حتما بخوانید  6 دلیل برای استفاده از کراتین

تستوسترون پروپیونات

تستوسترون پروپیونات استروییدی است که قدرت آندروژنیک و آنابولیک آن یکسان می‌باشد. این استرویید، یکی‌ از اولین فرم‌های عرضه شده تستوسترون به صورت عمده بوده و توانسته محبوبیت زیادی را در طول این سال‌ها به دست آورد. تستوسترون پروپیونات یک استرویید با عمل سریع و نیمه‌ عمر نسبتا کوتاه می‌باشد و از همین رو یکی‌ از قابل کنترل‌ ترین نمونه‌های مصنوعی تستوسترون می‌باشد.

تستوسترون پروپیونات بین مردان و همچنین زنان بدن ساز بسیار محبوب می‌باشد زیرا کنترل سطح آن در جریان خون کار آسان تری می‌باشد. این استرویید میتواند هم در دوره کات و هم در دوره حجم مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین به دلیل نیمه عمر کوتاه، تستوسترون پروپیونات یک استرویید با عملکرد سریع می‌باشد و توانائی افزایش سریع قدرت و همچنین حجم عضلات را دارا است.

نحوه مصرف تستوسترون پروپیونات

به منظور دریافت نتایج حداکثری و همینطور حفظ سطح آن در جریان خون، تستوسترون پروپیونات باید دو روز در میان (هفته ای دوبار.معمولا شنبه و سه شنبه )تزریق شود. معمولا دوز استاندارد آن چیزی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ میلی‌ گرم در هفته می‌باشد. مبتدیان باید با دوز‌های هفتگی ۲۰۰-۴۰۰ میلی‌ گرم یا حتی ۵۰۰ میلی‌ گرم شروع کنند.

 

اطلاعات ارائه شده در این مطلب از ایران جسم،صرفا جهت افزایش دانش شما در زمینه این داروها می باشد.بدون مشورت و تجویز پزشک متخصص هیچگونه دارویی مصرف نکنید.

 

© 2019, ایران‌جسم. All rights reserved.

برچسب ها

ایران‌جسم

ایران جسم سایت و مجله ای برای ورزشکاران و بدنسازان میباشد که مطالبی با موضوعات :بدنسازی،افزایش حجم،کاهش وزن،افزایش وزن،رژیم غذایی،ورزش بانوان،ورزش تی آر ایکس،مکمل های ورزشی و دارویی و بسیاری دیگر در آن قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

حق کپی رایت برای ایران جسم محفوض است
بستن
بستن

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید